Głównym celem niniejszego badania było zebranie opinii pełnoletnich mieszkańców Radomia w zakresie obaw i doświadczeń związanych ze skutkami zmian klimatu. Badanie zrealizowano w okresie od sierpnia do października 2016 r. w ramach realizacji projektu LIFE14CCA/PL/000101 „Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia” współfinansowanego ze środków Instrumentu Finansowego Unii Europejskiej LIFE i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie.

Nad prawidłowością wykonania projektu czuwał jego Zleceniodawca – Urząd Miejski w Radomiu. Badanie wykonane zostało przez firmę BIOSTAT. Niniejsze opracowanie stanowi podsumowanie i zestawienie najważniejszych wyników uzyskanych w toku badania i dokonanych analiz.

 

Na proces badawczy składały się następujące etapy realizacji projektu:

  • Opracowanie metodologii badawczej, kwestionariusza ankiety;
  • Dobór próby, realizacja terenowej fazy badania;
  • Digitalizacja pozyskanego materiału empirycznego;
  • Opracowanie raportu statystycznego;
  • Opracowanie raportu końcowego.

 

Informacje na temat założonego zakresu badawczego uzyskano dzięki zastosowaniu kwestionariusza ankiety. Kwestionariusz został opracowany przez Wykonawcę badania. Zagadnienia stanowiące jego treść zostały skonstruowane w oparciu o wytyczne określone przez Zamawiającego. Kwestionariusz składał się łącznie z 14 pytań.
Kwestionariusz zawierał przede wszystkim pytania odnoszące się do tematu badania, a także pytania metryczne. Zostały one zatwierdzone przez Zamawiającego na etapie konsultacji projektowych.
Podczas realizacji wszystkich wywiadów dążono do tego, aby rozmowa miała szczery charakter, a każdy z uczestników badania miał nieskrępowaną możliwość artykułowania własnych poglądów, bez poczucia, iż informacje te nie zostaną objęte klauzulą anonimowości.