Kalendarz wydarzeń

Spotkania Grupy Roboczej Gminy Miasta Radomia w sprawie projektu LIFE14CCA/PL/000101
Środa, 01 Luty 2017

Spotkania Grupy Roboczej Gminy Miasta Radomia w sprawie projektu LIFE14CCA/PL/000101 Adaptacja do zmian klimatu poprzez zrównoważoną gospodarkę wodą w przestrzeni miejskiej Radomia w dniu 1 lutego  2017 r.

 

Grupa Robocza ds. integracji adaptacji do zmian klimatu do lokalnych Strategii i procesów decyzyjnych, która zainaugurowana została w dniu 8 kwietnia 2016 roku w Urzędzie Miejskim w Radomiu. Uczestnikami Grupy Roboczej są przedstawiciele Wydziałów Urzędu Miejskiego w Radomiu (Wydział Inwestycji, Wydział Architektury, Wydział Zarządzania Nieruchomościami, Wydział Ochrony Środowiska i Rolnictwa), Miejskiej Pracowni Urbanistycznej w Radomiu, Rady Miejskiej w Radomiu, Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu, Instytutu na rzecz Ekorozwoju, Instytutu Ochrony Środowiska – Państwowego Instytutu Badawczego, Ligii Ochrony Przyrody, Klubu Przyrodników Regionu Radomskiego. Celami działania grupy roboczej:

  • prezentacja wyników i omówienie działań realizowanych w ramach projektu, tj. Ocena wrażliwości przestrzeni miejskiej Radomia na zmiany klimatu i Modelowanie hydro-dynamiczne dla optymalizacji sedymentacji i usuwania zanieczyszczeń w zbiornikach kolmatacyjnych,
  • skupienie się na szerszym kontekście integracji aspektów związanych z adaptacją do zmian klimatycznych z procesami miejskiego rozwoju, planowania, polityki miejskiej i podejmowaniem decyzji,
  • prezentacja koncepcji, przykłady zarządzania klimatem i adaptacja do zmian klimatu w innych miastach europejskich,
  • dostarczenie zaleceń dla gminy na temat opcji dostosowania do zmian klimatu i możliwych kolejnych kroków w zakresie zarządzania wodą opadową i innymi sektorami wrażliwymi.
  • szerzenie wiedzy na temat adaptacji klimatycznych wśród administracji lokalnej w regionie.

 

Uczestnicy Grupy Roboczej biorą udział w warsztatach poświęconych ocenie wrażliwości przestrzeni miejskiej Radomia na zmiany klimatu, adaptacji istniejącej sieci rzecznej do zmian klimatycznych i błękitno – zielonej infrastrukturze oraz mogą wypowiedzieć się na temat lokalizacji obiektów błękitno – zielonej infrastruktury w Radomiu względem tych planowanych w projekcie, jak też zagadnień związanych z oceną podatności Radomia na zmiany klimatu.
Na spotkaniu w dniu 1 lutego swoje prezentacje przedstawili mgr inż. Lech Gawuć na temat warunków termicznych w Radomiu określonych za pomocą danych satelitarnych oraz pozamiejskich pomiarów temperatury powietrza, mgr inż. Bartosz Latoszek w zakresie ekspozycji obszaru miasta Radomia na podtopienia - obecnie i w perspektywie 2050, dr inż. Marzena Osuch w sprawie oceny ekspozycji przestrzeni miejskiej Radomia na zmiany klimatu, dr Iwona Wagner na temat danych do oceny wrażliwości miasta na zmiany klimatu.

 

W spotkaniu uczestniczyli również goście z Malty i Włoch reprezentujący projekt LifeMedGreenRoofProject, tj. Antoine Gatt, Alberto Tosca i Massimo Valagusa. Antoine Gatt przedstawił krótko informacje o Malcie i założenia oraz rezultaty projektu. Goście wręczyli Panu Wiceprezydentowi Jerzemu zawodnikowi upominki z Malty oraz wystosowali zaproszenie na konferencję wieńczącą projekt w lipcu 2017 r.

 

W odpowiedzi na zapotrzebowanie zgłaszane od dłuższego czasu ze strony jednostek urzędu dotyczące chęci obejrzenia rozwiązań duńskich w zakresie błękitno – zielonej infrastruktury, Jerzy G. Frączek – Dyrektor projektu RadomKlima w spółce Wodociągi Miejskie w Radomiu zaprezentował zdjęcia z wizyty studyjnej przedstawicieli projektu w Danii we wrześniu 2016 r.

 

Więcej zdjęć >>

Miejsce Radom